Obrovo a Obrova cesta – Čutkovská dolina, Liptov

Liptov patrí medzi unikátne miesta pre turistiku s deťmi. Medzi lákadlá patrí aj Čutkovská dolina s jej atrakciami:

 

Obrovo a Obrova cesta – Čutkovská dolina

V Obrove z Čutkovskej doliny býva Obor Čutko

Obrovo je detský areál v Čutkovskej doline, iba na skok z Hrabova. Obor Čutko je posledným žijúcim obrom karpatského typu na svete. Do svojho domčeka v čutkovskej doline chodí len spávať, tak je bezpečný. Cez deň sa ukrýva v lesoch okolo Hrabova a Čutkovskej doliny. Na Slovensku i v zahraničí už existuje pomerne veľká skupina ľudí, ktorí Čutka poznajú, navštívili jeho domov a napísali mu odkaz. Všetci z nich tvoria Spoločenstvo obra, do ktorého sa môže jednoduchým spôsobom dostať každý.

 

Obrova cesta a Spoločenstvo Obra

 

Obor Čutko žije v Čutkovskej doline už dlhé roky a Čutkovská dolina je vlastne pomenovaná po ňom. Čutko sa obzvlášť rád prechádza po jednej trase v lese, pomenovanej ako Obrova cesta. Na obľúbených miestach si nechal niekoľko svojich vecí. Ak sa chcete stať súčasťou Spoločenstva obra, musíte nájsť 5 obrových artefaktovodfotiť sa pri každom a zdieľať tieto fotky na Facebooku s hashtagom #obrovacesta. Ak splníte všetky podmienky, získate na konci cesty v Čutkovskej doline (Obrove) alebo v Hrabovskej doline (Aquazorbing) menovací dekrét a stanete sa členom Spoločenstva obra. Ako odmenu tiež získate 20% zľavu na vstup do Obrova alebo 20% zľavu na Beh po vodnej hladine v obrových balónoch v Aquazorbing v Hrabovskej doline.

Čutkovská dolina a Obrovo fascinuje deti i dospelých

Obrovo je bezpečné pre deti, ktoré k nemu prídu na návštevu. Vo svojom obrovskom dome už má obor Čutko veľa svojich obľúbených vecí. Obrovo-dom – Čutko tam má posteľ, kolísku, hračky, obrovský šach, ale aj mliečne zuby. Areál Obrovo v Čutkovskej doline je určený pre rodiny s deťmi a má hlavne edukačnú funkciu. Napríklad deti môžu obrovi umyť zuby.

 

Čutkovská dolina predsavuje  zdatnejšim turistom svoju ďaľšiu atrakciu a to:

 

Náučný chodník ZNÁMA – NEZNÁMA Čutkovská dolina

Čutkovská dolina pri Ružomberku, ktorá priamo susedí s Hrabovskou dolinou bola pre návštevníkov Liptova dlhý čas ukrytá. Nadšenci z Černovej spolu s ďalšími dobrovoľníkmi vytvorili náučný chodník pod názvom ZNÁMA – NEZNÁMA Čutkovská dolina. Chodník je dlhý 6,1 kilometra a má 10 tabúľ, opisujúcimi a odhaľujúcimi tajomstvá Čutkovskej flóry a fauny.

Začiatkom trasy je parkovisko pri Kolibe u dobrého pastiera, kde sa nachádza informačná tabuľa so schematickou mapkou. Koniec doliny tvorí tiesňava za dierou, známa tiež ako Čutkovský kaňon. Najvyšším bodom chodníka v nadmorskej výške 850 metrov je tiesňava, ktorú vytvoril Čutkovský potok. Kaňon tiesňavy je dlhý približne 64 metrov.

 

K hlavným lákadlám tiež patrí Jelení vodopád, jeden z najväčších vodopádov Veľkej Fatry. Nachádza sa na Jeleňom potoku vo výške 24 metrov.

 

Návštevníci sa však môžu tešiť aj na Jamišné vodopády v malej dolinke s nádhernou nedoktnutou prírodou zvanej Jamišnou. Dvojicu vodopádov tvorí vysoký a mohutný Nižný Jamišný vodopád, ktorý meria 12,1 m, a Vyšší Jamišný vodopád s výškou 5,5 m Okrem nich sa turisti môžu pozrieť na Čutkovské travertíny, ako aj 6 mostíkov ponad potoky či tri lavičky na chvíle odpočinku.

Vďaka náučnému chodníku Známa – neznáma Čutkovská dolina sa môže aj verejnosť pokochať ďalšími nádherami regiónu a potvrdzuje, že na Liptove je stále čo objavovať.

Zdroj:http://www.fatraparkliptov.sk

 

 

PS: A aby ste mohli navštíviť Obrovo, Náučný chodník, ale aj neďaleký Vlkolínec, vybrať sa na Medvediu cestu, či sa lanovkou vyviesť na Malinovo Brdo… tak z osobnej skúsenosti si Vám dovolím odporučiť ubapartmanové domy Fatrapark 2. Navštívili sme ich v lete, a boli sme veľmi spokojní. J

http://www.fatraparkliptov.sk/svk/ubytovanie/suite/

 

To Top